Jemielnica

Pielgrzymi mieli okazję poznać bardzo ciekawą historię kościoła. Kościół został w latach 1957-1962 przeniesiony z Polskiej Nowej Wsi. Dzieła tego dokonał pan Antoni Piontek, wypełniając w ten sposób śluby dane Bogu, że za powrót do zdrowia po wypadku, wybuduje w swojej wsi kościół. Realizacji zamiarów przeszkodziła II wojna światowa. Antoni Piontek w czasie II wojny światowej poznał w Sandomierzu księdza Franciszka Jopa, kanclerza tamtejszej kurii biskupiej. Po wojnie się spotkali i w czasie rozmowy pan Antoni Piontek wspomniał o swoim ślubie dotyczącym budowy kościoła w swojej wsi, a Franciszek Jop, ksiądz biskup opolski obiecał pomóc jeśli tylko nadarzy się okazja. Taką okazją było przeniesienie drewnianego kościoła z Polskiej Nowej Wsi. Pan Antoni Piontek (już wówczas 74 letni) po wydaniu stosownych pozwoleń, podjął się tego zadania. Po pięciu latach,12 sierpnia 1962 r ksiądz biskup Franciszek Jop poświecił odbudowany kościół.